Pretty Woman po moravsku. Nebo spíše po dunajovicku?

21.04.2011 15:52

     Po více než roční odmlce mohli dunajovičtí milovníci divadla vyrazit na další představení místní ochotnické skupiny. V loňském roce jsme mohli v kinosále shlédnout adaptaci klasiky. Představil se Sherlock Holmese ve známém příběhu o psu Baskervillském. Letos 15. dubna 2011 se na prkna, která znamenají svět, vrátil Pavel Dubš, který se svou „příležitostnou skupinou Presente Comapnia“ představil dunajovickým divákům hru, tak trochu z jiného soudku.

    Už při prvním pohledu do kinosálu musela být pravidelném návštěvníkovi divadelních představení v Dolních Dunajovicích zřejmá jedna věc. V Dunajovicích divadlo lidi táhne. Ať jsou to místní ochotníci nebo herecká skupina z Brna, vždy je plno. A tak i v pátek, krátce před půl osmou bylo hlediště zaplněné do posledního místa.

    Před začátkem představení málokdo tušil, o co vlastně půjde. Z plakátu bylo možné přečíst jen strohou informaci: „Pretty Women po moravsku anebo komedie psaná černou tužkou.“ Že půjde o komedii bylo tedy jasné a nabízelo se, že půjde zřejmě o moravskou parodii na známou romantickou komedii z roku 1990 o tom, jak prostitutka s milionářem ke štěstí přišla. Ti kteří takto smýšleli měli částečně pravdu. Postava prostitutky se objevila, motiv nalezeného „štěstí“ byl také přítomen, avšak tím prakticky veškerá podobnost končila.

    Nejprve je nutné se zastavit u hereckých výkonů. Ty nelze hodnotit jinak, než pozitivně. Pavel Dubš, v hlavní roli svérázné dunajovické postavičky vinaře, sýraře a proutníka, odvedl vynikající výkon a nejen ti nezasvěcení si mohou klást otázku, zda nehrál částečně sám sebe. Výborný byl také Valda Kraus v roli kamaráda a rádce hlavního hrdiny. To stejné platí i o představitelích dalších dvou postav. Ačkoliv na jevišti příliš prostoru nedostali, odvedli dobré výkony. Nad všemi však čněl famózní výkon Filipa Mlýnka ve druhé hlavní roli, v roli prostitutky. V přesvědčivém kostýmu, s přesvědčivým make-upem, zvládl svou roli opravdu bravurně a svým projevem vyvolával salvy smíchu od začátku až do konce představení.

    Samotná hra však za výbornými hereckými výkony všech představitelů značně pokulhávala. Podle mého názoru chyběl hlavně znatelný koncept, určitá linka, která by dávala jednotlivým scénám dojem kompaktního celku. Dokážu si představit, že informace o tom, že hra byla napsána za dvě hodiny v hospodě jsou pravdivé. K vidění byl spíše slepenec jednotlivých scének, kterému sice ve výsledku nechyběl hlubší smysl, v některých fázích však byla hra díky absenci onoho konceptu poměrně nudná. Na druhou stranu musím říci, že se našla i spousta scén, při kterých se každý mohl s chutí zasmát a například přetextované písně či reklamy do hry výborně zapadly a některé se opravdu povedly. Autor, či autoři se rozhodli hru situovat přímo do Dolních Dunajovic a bylo to cítit z každé scény. Však také věty typu: „Potkali jsme se v Perné na hodech“ nebo „Jdu do Prahy pro knedlu“ bavily diváky snad nejvíce. Provázanost s Dunajovickým prostředím však v mých očích hře paradoxně trochu uškodila. Domnívám se, že se objevila celá řada narážek na konkrétní osoby a konkrétní situace, které divák, neobeznámený s těmito skutečnostmi, nemohl příliš ocenit.

    Předchozí odstavce však prezentují spíše můj subjektivní názor na „Pretty Women“ a bezpochyby se najde mnoho těch, jejichž názor bude naprosto odlišný. Obecně se dá říci, že hra, která byla hodnocena většinou s mírnými rozpaky, byla přijata poměrně kladně a mnoha divákům se líbila. Svědčí o tom i to, že po páteční premiéře byl kinosál zaplněn i na sobotní reprízu. Ale jak již bylo řečeno v úvodu. Divadlo v Dolních Dunajovicích prostě diváky táhne.

- JŠ -

Fotogalerii Luboše Hrona naleznete zde

https://picasaweb.google.com/luboshron70/PRETTYWOMANPOMORAVSKUAnebKomediePsanaCernouTuzkou_divadelniPredstaveniVDD15420#