Krajské a senátní volby 2012 v Dolních Dunajovicích

14.10.2012 10:41

    12. a 13. října 2012 se v České republice uskutečnily volby do krajských zastupitelstev a okres Břeclav byl také jedním ze sedmadvaceti volebních obvodů, kde se uskutečnilo i 1. kolo voleb do senátu. Letošní volby se nesly v atmosféře znechucení většiny občanů současnou politickou situací, ze které těžily především levicové strany, naopak ty vládní, pravicové utrpěly významnou porážku. Situace ve společnosti se však ze všeho nejvíce odrazila v nízké účasti voličů. Odrazila se tato skutečnost také ve volbách v Dolních Dunajovicích? Posuďte sami.

    Na kandidátních listinách do krajského zastupitelstva mohli dunajovičtí najít čtyři své spoluobčany. Zatímco kandidatura Filipa Mlýnka a Pavla Tvrdoně za Konzervativní stranu asi nikoho příliš nepřekvapila, jména Josefa Hasníka a Františka Bařiny na kandidátce Strany zelených byla v obci přijímána se stejnými rozpaky, s jakými je/bylo vnímáno jejich „panování“ na dunajovické radnici. Přesto však spojení dvou dunajovických zastupitelů se Zelenými, přineslo této straně v Dolních Dunajovicích nebývale vysoký počet hlasů. Z celkového vítězství se v naší obci radovala KSČM, která získala 111 hlasů (26,17%), což je smutný, a rozhodně zamyšleníhodný výsledek. V celorepublikovém kontextu však nikoli překvapivý. Na druhém místě v obci se umístila  ČSSD se ziskem 71 hlasů (16,74%). Třetí místo pak obsadila právě Strana zelených, která si připsala 56 hlasů (13,20%), když Josef Hasník získal 28 preferenčních hlasů (50,00%) a František Bařina 7 preferenčních hlasů (12,50%). V krajském součtu si Zelení příliš dobře nevedli a s 3,68% hlasů se do krajského zastupitelstva nepodívají. Josef Hasník získal celkem 399 preferenčních hlasů (3,12%) a František Bařina 23 preferenčních hlasů (0,17%). Celkově volby do jihomoravského zastupitelstva vyhrála ČSSD  (27,01%), na druhém místě skončila KSČM a třetí KDU-ČSL. Jen pro pořádek dodejme, že Konzervativní strana získala v Dolních Dunajovicích 20 hlasů, přičemž Filip Mlýnek si připsal 10 preferenčních hlasů a Pavel Tvrdoň 3 preferenční hlasy.

    Senátní volby měly v Dolních Dunajovicích jednoznačného favorita. Místní rodák Miroslav Volařík mohl počítat, že jeho sousedé, kamarádi či jiní příznivci jej přijdou podpořit. Proč také ne, vždyť Miroslav Volařík sedí také v obecním zastupitelstvu a při komunálních volbách 2010 získal poměrně vysoký počet hlasů. Proto Volaříka ani nemuselo příliš mrzet, že na jeho jediný oficiální předvolební mítink v rodné obci přišli jen tři občané. Dalo se předpokládat, že hlasy z Dolních Dunajovic měl Volařík jisté. A předpoklady se také vyplnily. Miroslav Volařík 1. kolo senátních voleb v Dolních Dunajovicích jednoznačně vyhrál, získal 224 z celkového počtu 424 platných hlasů, tedy více než polovinu (52,83%). Daleko za ním skončili na druhém místě Jan Hajda (ČSSD) s počtem 60 hlasů (14,15%) a na třetím místě Zdeněk Tesařík (KSČM) s 53 hlasy (12,50%). V součtu hlasů z celého okresu však Volařík pohořel. Vyhrál sice ještě v Bavorech a v Perné, druhý skončil v Brodě nad Dyjí, v Březí, v Ivani a v Mikulově, ve většině okresu se však hlasy pro něj počítaly pouze v desítkách, ale často také jen v jednotkách. V součtu tak Volařík získal 2 269 hlasů (7,54%) a skončil hluboko v poli poražených, když do druhého kola postoupil Jan Hajda (ČSSD) a Zdeněk Tesařík (KSČM). Je zřejmé, že ani na Mikulovsku všeobecně známé jméno nemusí voliče na druhém konci regionu vůbec zaujmout, zvláště pokud se neváže k některé z velkých politických stran.

    Volební účast byla v Dolních Dunajovicích tradičně nízká, tentokrát ještě o něco menší než je celorepublikový výsledek. Voliči nejen v naší obci jsou znechuceni politickou situací v zemi, žehrají na to, že vlastně ani není koho volit, jsou zklamáni politikou velkých stran a k těm malým stále nechovají přílišnou důvěru. Také proto si v naší obci našlo cestu k urnám jen 31,78% voličů, což znamená 458 odevzdaných obálek (424 platných) z 1 441 možných. Většina voličů si bohužel stále neuvědomuje, že tím, že k volbám vůbec nepřijdou, podporují právě tu politickou stranu, které by svůj hlas v žádném případě dát nechtěli a nevědomky tak o výsledku voleb významně rozhodují i oni. Jak již bylo napsáno výše, tato nechuť voličů přijít k urnám není jen dunajovickým problémem, volební účast v celé zemi byla jen 36,89%.

    O týden později, 19. a 20. října se konalo druhé kolo senátních voleb, ve kterém se spolu utkali zmínění Jan Hajda (ČSSD), který obhajoval senátorské křeslo a starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík (KSČM). Již tradičně trpí druhé kolo senátních voleb nízkým zájem voličů, což se projevilo i letos. V Dolních Dunajovicích byla volební účast mizerná. Z 1 441 možných voličů si za dva dny našlo cestu k urnám jen 134 občanů (9,30%), kteří podpořili stávajícího senátora Jana Hajdu, který v obci získal 87 hlasů (64,92%). Zdeněk Tesařík si pak připsal 47 hlasů (35,07%). Vítězství Jana Hajdy v naší obci jen přispělo k jeho celkovému trumfu v okresu Břeclav, a Hajda je tak staronovým senátorem. 

Josef Šuba

Zdroj: www.volby.cz