Komunální volby 2010

   O třetím říjnovém víkendu, ve dnech 15. a 16. října, se v České republice konaly komunální volby, tedy volby do obecních zastupitelstev. V Dolních Dunajovicích tak svou čtyřletou činnost ukončilo patnáctičlenné zastupitelstvo v čele se starostou Josefem Hasníkem a občané si mohly zvolit patnáct nových zastupitelů na další čtyřleté funkční období. 
   O přízeň voličů se v Dolních Dunajovicích ucházelo celkem pět uskupení. Dvě z nich, TOP 09 a KSČM představovaly politické strany s celorepublikovou působností. Další tři pak byly v komunálních volbách tradičně silné sdružení nezávislých kandidátů. V Dolních Dunajovicích to bylo Sdružení nezávislých kandidátů 2010, Sdružení nezávislých kandidátů "NAŠE OBEC" a SNK Dolní Dunajovice. Volební kampaň v obci neprobíhala nijak výrazně a mnoho občanů ji nemuselo ani zaregistrovat. Jednalo se především o představení kandidátů formou letáků. Největší množství informací mohli voliči získat ze čtvrtletníku Naše obec, kde byla ke komunálním volbám vydána speciální příloha, v níž mohly strany představit své kandidáty i program. Nutno však podotknout, že volební program jednotlivých uskupení se příliš nelišil, dominovaly především aktuální témata z obce, jako je dostavba kanalizace, oprava komunikací, budování chodníků nebo možná výstavba nové multifunkční haly. Všechna sdružení i strany chtějí podporovat spolkovou činnost, kulturu nebo sport v Dolních Dunajovicích.
   A nyní již k volebním výsledkům. K urnám se dostavilo celkem 47,83 % voličů, což se téměř rovná celorepublikovému číslu. To však neznamená, že by toto číslo bylo závratně vysoké a podle mého názoru by v komunálních volbách mělo volit o deset i dvacet procent voličů více. Vždyť rozhodují o vlastní obci, tedy místě, které se jich bezprostředně týká. Příkladem by mohly jít nedaleké obce Klentnice či Březí, kde přišlo volit 75 respektive 70 procent voličů. Dolní Dunajovice letos patřily k pěti obcím s nejmenší volební účastí v okrese Břeclav. 
   Volby v obci vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů 2010, které získalo 26,69% hlasů (2692 hlasů) a v obecním zastupitelstvu získalo pět mandátů. Tyto místa obsadí Josef Hasník, František Bařina, Miroslav Ivaniš, Vladimír Mikel a Marie Pitrová. V těsném závěsu na druhém místě skončila strana TOP 09, která získala 26,25% hlasů (2380 hlasů) a získala v zastupitelstvu čtyři mandáty, které obsadí Miroslav Volařík, Luboš Hron, Jiří Švanda a Dušan Kopřiva. Další strany si pak připsaly po dvou mandátech. Třetí místo obsadilo Sdružení nezávislých kandidátů "NAŠE OBEC" 16,38% hlasů (1485 hlasů), za které do zastupitelstva usednou Jiří Zámečník a Soňa Šubová. Na čtvrtém místě skončilo SNK Dolní Dunajovice se 14,36% hlasů (1302 hlasy), kteří do zastupitelstva vyšlou dva kandidáty, kterými jsou Vít Záboj a Jiří Fiala. Na pomyslném posledním místě se umístila Komunistická strana Čech a Moravy s 13,31% hlasů (1207 hlasů), které bude zastupovat Petr Holec a Zdeněk Buchta.
   Z pohledu na složení zastupitelstva je zřejmé, že někteří kandidáti zasednou do zastupitelských křesel znovu. Je jich hned osm a jsou to pánové Hasník, Bařina, Švanda, Zámečník, Záboj, Fiala, Holec a paní Pitrová. Zřejmě největším volebním překvapením, je pak nezvolení jedničky Sdružení nezávislých kandidátů "NAŠE OBEC" Romana Pekárka, kterému k obhajobě zastupitelského křesla chyběly pouhé čtyři hlasy. Do zastupitelstva se pak nedostal ani Otakar Šimoník, ještě donedávna místopředseda obce. Potěšující zprávou pro všechny občany se zdravým rozumem, je volební výsledek KSČM. Škodolibou radost z jejich volebního výsledku však může kazit fakt, že tato strana bude mít v obecním zastupitelstvu o jednoho člena více, než v uplynulém volebním období. Ačkoliv nejvíce hlasů od voličů získal Luboš Hron, na jméno nového starosty Dolních Dunajovic si budeme muset počkat až do prvního zasedání nového zastupitelstva.

Kompletní výsledky voleb naleznete ZDE