Dunajovický kinosál ozářil Měsíc nad Buffalem

08.04.2013 11:49

    Téměř rok od uvedení své poslední hry, pozvala dunajovická divadelní skupina vedená Lubomírem Buchtou své příznivce opět na nový kousek. O prvním dubnovém víkendu tak mohli všichni dunajovičtí příznivci ochotnického divadla přijít do místního kinosálu shlédnout jednoaktovku „Měsíc nad Buffalem“. Příběh této hry lze shrnout slovy: jeden obyčejný, trochu hektický den v životě jedné obyčejné, trochu bláznivé, vysloužilé herecké rodiny, na štaci v americkém Buffalu. Děj se točí kolem ústřední dvojice, manželů George a Charlote Bensonových, kteří bývali slavnými herci, točili filmy, hráli na Brodwayi, dnes ale na slavné časy už jen vzpomínají. Když však přijde nabídka, která se neodmítá, jsou oba rozhodnutí ji využít. Že se všechno nebude vyvíjet úplně podle jejich očekávání asi není třeba příliš rozepisovat. Nemanželské dítě, hluchá babička a budoucí exsnoubenec se postarají nejen o komplikace, ale hlavně o to, že diváci v hledišti budou brečet smíchy. Jinak tomu nebylo ani Dolních Dunajovicích.
     Luboš Buchta se tentokrát chopil "jen" režisérské taktovky a svou roli zvládl opět výborně. Diváky téměř nenechal vydechnout a čím se děj více zamotával, tím se komedie stávala bláznivou a groteskní. A o zábavu, o tu jde v ochotnickém divadle především. V závěru nicméně nechybělo ani ponaučení, že rodina a vzájemné city jsou nakonec důležitější než všechno ostatní. Herecké role tentokrát Buchta přenechal osvědčeným tvářím z minulých představení a těm to šlo pod jeho vedením opět výborně. Snad nejvíce letos zazářil Jiří Snášel v roli George Bensona, jehož hlášky vyvolávaly salvy smíchu, často doprovázené bouřlivým potleskem. Jeho výkon pak gradoval ve druhé polovině hry, kdy si George dal pár šálků „kávy“. Zdárně mu sekundovala Gabriela Malá v roli jeho manželky Charloty Bensonové. Jejich manželské špičkování, o něco později hádky a usmiřování, stály opravdu za to. Opět výborná byla Eva Tiefenbachová v roli nahluchlé babičky Ethel i Věra Zouharová jako Rosalinda Bensonová a Petr Škola alias zmatený snoubenec Howard. Méně prostoru tentokrát dostal Milan Kulda v roli advokáta Bensonových Richarda, nicméně když se objevil na scéně, stálo to za to.
     Na závěr nezbývá než vyseknout poklonu všem těm, kteří se na přípravě představení této divadelní party podílejí. V dnešní době už není moc těch, kterým by se chtělo ve svém volném čase učit text, připravovat kulisy, kostýmy nebo chodit na zkoušky. O to potěšující pro ně musí být pohled na zcela zaplněný kinosál, který je po oba dva dny vyprovázel z jeviště bouřlivým aplausem. Jasně se tak ukázalo, že v když v Dunajovicích hrají místní ochotníci, Dunajovčáci rádi a v hojném počtu přijdou.
     Nezbývá než říci, že se už teď těšíme na další kousek.

- Josef Šuba -

Fotogalerii Luboše Hrona ze sobotního představení si můžete prohlédnout zde:

https://picasaweb.google.com/107257188868199198171/6Debna2013_MesicNadBuffalem?noredirect=1#